„Beskydy 2016“

Ve dnech 5. – 11. června 2016 se žáci 9. ABC zúčastnili ozdravného pobytu  se zaměřením na turistiku a poznávání. Loni jsme akcí „Pálava“ nasadili velmi vysokou laťku, a tak bylo letos obzvlášť těžké najít podobně pestrý program a objednat k tomu prima počasí…

Ubytováni jsme byli v chatkách v kempu AMK Hranice na Moravě. Malebný kemp by se nám sice líbil víc bez zapšklého pana recepčního, ale pak by náš pobyt byl až moc perfektní. Stravovali jsme se v místní restauraci a chutnalo nám výtečně. Že jsou některé děti zvyklé jen na oplatky, chipsy a sladké limonády a pohrdaly chutnými jídly šéfkuchařky Zahradníkové, je jejich škoda.

Vše, co jsme si naplánovali, nám také vyšlo. A tak jsme navštívili zlínské Muzeum obuvi, expozici pánů cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, zlínskou ZOO Lešná, Hranickou propast a Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou (nejen tam jsme také vydatně ochutnávali místní kyselku).

Na výletě ve Štramberku jsme zdolali Trúbu, ochutnali „ušiska“ a poobědvali v jeskyni Šipka (někteří tak trochu po vzoru pravěkých předků). Cestou do Kopřivnice jsme tak trochu omylem našli cestu do skvostné botanické zahrady v bývalém vápencovém lomu. V Kopřivnici jsme si prohlédli exponáty muzea Tatry a zavítali jsme do přilehlé expozice manželů Zátopkových.

Na jiném výletě jsme samozřejmě prošli celý areál Valašského muzea v přírodě – tedy vyhlášený skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. A na samotný Radhošť jsme si hezky zvesela vyšlápli…  „Děcka, je to jen pár kiláků, za chvilku tam budem.“ Odměnou nám byl úchvatný pohled do všech koutů Valašského království. Od kostelíka jsme došli k vyhlášené soše boha Radegasta a již skoro úprkem jsme se hnali na Pustevny. Tam jsme (v časovém skluzu) opět poznali dobrotu, ochotu a srdečnost Moravanů. A tak jsme díky řidiči autobusu stihli nejen vlak do kempu, ale i pohodový rozchod na zmrzlinu.

Celý pobyt jsme si zpestřili večerními táboráky, k nimž neodmyslitelně patří opékání špekáčků a zpěv v doprovodu kytary.

Myslím, že se nám celý týden více než zdařil. Pochvalou účastníkům budiž informace od všech průvodců, že „tak hodné děti už jsme tady dlouho neměli..“