ZŠ Komenského

 
InformaceAktualityUčiteléŽáciFotoOdkazy

Informace

Aktuality

Učitelé

Žáci

Foto

Historie

Školská rada

Prázdniny

Odkazy

 

 

 

Pálava 2015

 ..aneb 8. B a 8. C na ozdravném pobytu

 

       Prakticky celý školní rok se žáci tříd 8. B a 8. C těšili na týdenní pobyt v oblasti  Lednicko-Valtického  areálu a Pavlovských vrchů. Ozdravný pobyt, stručně nazvaný Pálava 2015, byl zaměřen na turistiku a poznávání. Společně s žáky a jejich třídními učitelkami se pobytu zúčastnila také paní Jitka Prokešová – naše zdravotnice.

        V sobotu 30. května jsme na děčínském nádraží nastoupili do vlaku, který nás odvezl až do Břeclavi. Po pěti hodinách sezení jsme byli rádi, že vystupujeme. Před břeclavským nádražím už na nás čekal zaměstnanec Autokempu Apollo, aby nám do tranzitu naložil bagáž. S malými batůžky jsme se pak vydali na 10 km dlouhou cestu do kempu. Nádhernou vycházku lužním lesem nám lehce narušila bouřka. Ale vzápětí vysvitlo slunce a to nám svítilo bez přestání po celý týden…

         Po ubytování v chatkách jsme šli na večeři (rajská s domácími knedlíky a sekanou, mňam). Po jídle si „děcka“ rozdala sešity – notýsky. Do těch si děti (každý večer) nejen zapisovaly nejlepší zážitky každého dne, ale i délky tras a zajímavosti a pamětihodnosti.

        V neděli jsme po snídani dostali obědový balíček. Vložili jsme jej spolu s pláštěnkou (po včerejší zkušenosti s bouřkou), opalovacím krémem, repelentem (těch komárů!!) a kapesným do batůžků a vyrazili jsme na první plánovaný výlet do okolí. Naše kroky směřovaly k Janohradu, poté jsme vystoupali na nejvyšší ochoz Minaretu a po návštěvě proslulého skleníku jsme absolvovali prohlídku Zámku Lednice. Po krátkém rozchodu jsme se vydali kolem Lednických rybníků zpět do kempu. Večer byl táborák, kde jsme místo špekáčků dojídali sladké dobroty z domova.

         V pondělí jsme se vydali po červené turistické značce do Valtic – po břehu Mlýnského rybníka, kolem Nového Dvora, Tří Grácií, Sv. Huberta a Dianina chrámu. Cesta byla náročná hlavně v posledním úseku před Valticemi – alej mezi vinicemi nás příliš neuchránila před poledním žárem. A protože byl mezinárodní den dětí, šli jsme se hromadně zchladit na zmrzlinu. Po krátkém rozchodu v centru malebného městečka jsme zamířili k Valtickému Podzemí, kde jsme měli domluvenou prohlídku. Všichni jsme byli nadšeni – sklepení nám poskytlo azyl před horkem, vinný mošt nám dodal energii a pan Pospíšil mluvil tak poutavě, že se nám z podzemí vůbec nechtělo ven. Ale vyšli jsme, a to rovnou na moravsko-rakouské pomezí, kde se nad Valticemi tyčí nádherná stavba – Kolonáda Na Rajsně. Do kempu jsme se vraceli autobusem a po večeři jsme si do deníků zapsali 16 kilometrů.

        Úterý bylo méně náročné a hlavně svým zaměřením trochu jiné – jeli jsme poznávat krásy Mikulova. Tam i zpět jsme jeli busem. Hned po dopoledním rozchodu jsme vystoupali ke Kozímu hrádku. Bohužel byl z neznámých důvodů zamčen. I tak se nám „zříceninka“ líbila. Přešli jsme kolem židovského hřbitova k Jeskyni Na Turoldu – ta se nám moc líbila. A to i přesto, že nemá klasickou krápníkovou výzdobu. Po prohlídce jsme vyrazili směrem k zatopenému lomu u Mariánského mlýna. Ano, to je přesně ten, z něhož před dvěma lety rybáři vylovili piraňu! Místní rybář nám dokonce ukázal vypreparovanou hlavu této dravé ryby. A tak jsme (také vzhledem k odjezdu busu do kempu) do průzračně čisté vody smočili jen nohy. A hurá na Svatý Kopeček. Odtud jsme měli Mikulov doslova „jako na dlani“. Po večeři následoval táborák – tentokrát se špekáčky a kytarou.

         Přišel odpočinkový den – středa.  Žádná daleká túra, jen kemp, hry a koupání. Dopoledne byl pro žáky připraven orientační běh s tajenkou, po obědě pak chvilka odpočinku, a pak slíbené koupání v Mlýnském rybníku – přímo pod Apollonovým chrámem. Překvapením byly dvě užovky, které se koupaly s námi. Po večeři jsme se všichni zúčastnili „piškvorkového“ turnaje. Nejlepší tři soutěžící (Marťa Němcová, Péťa Kužel a Bára Kuklíková) si vybrali svoji výhru v bufetu – každý dle chutě (mléko, zmrzlina i coca-cola). Spát se šlo o něco dříve, protože nás čekal nejdelší a nejnáročnější výšlap z celého pobytu…

       Pálava aneb Pavlovské vrchy. Ale nejdříve jsme se přivezli autobusem do Pavlova, odtud pěšky po břehu Novomlýnských nádrží do Dolních Věstonic. Nenechali jsme si ujít místní muzeum s Věstonickou Venuší. A pak už na Děvičky, k vysílači a do Klentnice na zmrzlinu. Po krátkém odpočinku jsme došli na Sirotčí hrádek a odtud až do Mikulova. V nohou jsme měli 18 km! Večer nás čekalo balení a uklízení a taky noční stezka odvahy…

       A v pátek po snídani opět pěšky - do Břeclavi na vlak. Zpáteční cesta byla tak trošku utrpení – ve vlaku nefungovala klimatizace a okna v mezinárodních rychlících nelze otevřít. Ale zvládli jsme to!!

      Shrneme-li všechny kilometry během týdne na jižní Moravě, dostaneme číslo 79.  A to není jediná úctyhodná záležitost. Je nutné zmínit pochvalná slova majitelů kempu na naši adresu – prý tak perfektní skupinu dětí v kempu ještě neměli!

      Pochvala patří všem dětem za bezproblémový pobyt plný pohody. Poděkování patří paní zdravotnici a všem „Jihomoravanům“, kteří oplývali dobrou náladou a rozdávali úsměvy do všech stran.

 D. Gajdůšková a E. Kotíková

foto zde

 

 

 

 

 
 
  © Copyright 2006 ZŠ Komenského. All Rights Reserved. Design by Luboš Horník